Co chtít od firemního webu?

Co chtít od firemního webu?
E-commerceFiremní Web

Správná otázka je ve skutečnosti “Co chce váš zákazník od vašeho webu”. A odpověď je velmi stručná: zákazník chce řešení svého problému. Aby se se to však podařilo, musí stránka splňovat několik základních předpokladů.

1. Přehlednost

Stránka musí být přehledná. Na první pohled musí být jasné, čím se zabývá. Text by měl být stručný, správně členěný a čitelný. Doplnit nebo nahradit text obrázkem tam, kde je to vhodné pomůže orientaci na stránce. 

2. Jednoduchost

Znáte paradox volby? Pokud stránka vede na 8 sociálních sítí a 10 dalších produktů, bude uživatel spíše zmaten než ohromen. A stránku raději zavře.     

3. Je to zákazníkovi

Zadavatelé často, aniž by si to uvědomovali, chtějí stránku pro sebe. Aby na ni mohli být hrdí, aby tam bylo vše o nich. Webová stránka by však v první řadě měla jasně komunikovat, čím se zabývá a a jak tím řeší zákazníkův problém. 

4. Moderní vzhled

Vývoj webu jde stále dopředu a pokud máte 10 let starý web, je dobré se zamyslet, zda stále slouží svému účelu a správně vás reprezentuje. Nic se nemusí přehánět. Moderní design by měl především podtrhovat to důležité na stránce, nikoliv od podstatného odvádět. 

5. Responzivnost

Přibližně 50% lidí jde na vaše stránky z mobilu. Pokud se jim zobrazí miniaturní písmo, nebo text přetéká kamsi za displej, nezdrží se dlouho. A rozhodně si nic nekoupí. 

6. Rychlost

Čas jsou peníze. Většina lidí je ochotná počkat maximálně 5 vteřin. Pak je navždy ztratíte, i když jste za tento proklik už třeba zaplatili. Zároveň si toho všímá Google a pomalé stránky penalizuje.

7. Sledování návštěvnosti

Když už splňujete vše předchozí, asi už vás to něco stálo. Je proto dobré sledovat, jak na tom vaše stránka je a jak se na ní návštěvníci chovají. Na základě toho můžete stránku dále optimalizovat. 

Google analytics
Pomocí Google Analytics můžete snadno sledovat, jak se zákazníci na vaší stránce chovají.

8. Integrace marketingu

Řekněme si to narovinu, to že máte webovou stránku ještě neznamená, že na ní někdo přijde. Především nové webové stránky jsou schované na poslední stránce vyhledávání. Asi nejrychlejší způsob, jak získat návštěvníky je reklama na Googlu a Facebooku. 

Remarketing

S remarketingem můžete primárně cílit na uživatel, kteří již vaši stránku navštívili a projevili tak zájem. Pokud vám to přijde agresivní pak věřte, že vaše konkurence to dělá a mnohem agresivněji. 

Email Marketing

Největším hitem jsou dnes na web různá vyskakovací okna. Ty sama o sobě návštěvníka rozhodně nepotěší. Musí mu tedy dát opravdovou přidanou hodnotu. Například nabídnout e-book na téma, které cílového zákazníka rozhodně zaujme, kurz zdarma, slevu atd. Na oplátku pak dostanete jeho email a pomocí e-mailového marketingu můžete zůstat se zákazníkem ve styku.  

9. Aktuální obsah

Buďte na webu aktivní. Aktualizujte novinky, pochlubte se novými produkty, podělte se o některé své znalosti.

10. SSL Certifikát

Certifikát se týká spíše hostingu, a lze doplnit na každou stránku. Ale pokud se vám zámeček před vaší stránkou nezobrazuje, je na čase to řešit. Prohlížeče budou na nezabezpečené stránky čím dál více upozorňovat.

Jan Cerny 2 ledna 2020