Co potřebuji k vytvoření webu

Co potřebuji k vytvoření webu
Firemní WebTvorba Webu

K čemu je Hosting Doména? Potřebuji ještě něco k vytvoření webových stránek? V tomto článku si rozebereme, co je nezbytné k provozu vlastního webu, k čemu a proč je potřeba webový hosting a doména.

Doména

K založení webové stránky je v první řadě nutné pořídit doménu. Doména je adresa na které se bude nacházet hlavní stránka vašeho webu. Technicky není nutná k samotnému vytvoření webu, ale je dobré vědět, jaký bude název webu před jeho realizací. Příkladem domény je:

  • eneroweb.cz
  • google.com
  • seznam.cz
  • petrnovak.eu

Doména musí být unikátní. Může se tak stát, že vaše vysněná doména je již zabrána. Doména by měla být stručná a je vhodné, když naznačuje, čím se web zabývá. Případně pomáhá budovat vaší značku. Cena domény se pohybuje okolo 300 Kč za rok. Dejte si pozor na cenu za “obnovení” další rok, u některých poskytovatelů může být zbytečně vysoká. Doména jako taková pouze ukazuje na místo, kde jsou vaše stránky uloženy. K uložení stránek slouží webhosting.

Většina firem poskytuje zároveň webhosting i doménu. Není však podmínkou mít oboje od stejné firmy. Doména může snadno odkazovat na hosting konkurence. Stačí upravit název DNS serverů v účtu poskytovatele domény. Každý poskytovatel k tomu má podrobný návod.

Webhosting

Webový hosting zajišťuje úložný prostor pro vaše stránky. Sem budete nahrávat veškeré soubory které k vašemu webu náleží. Tento prostor se nachází na serveru. To je velmi důležité, protože na server může vaše doména odkazovat. (Například váš počítač se ve většině případů chová jako klient.) 

Webhosting se pak dělí především na sdílený a dedikovaný.

Jaký je rozdíl mezi serverem a klientem

  • Webový server běží na počítači, který je stále přímo připojen do internetu. Server naslouchá na síti a reaguje na žádosti klientů. Při přijetí relevantního požadavku jej obslouží a odešle požadovaná data zpět.
  • Webový klient, neboli prohlížeč odesílá požadavky na webový server. Odpověď ze serveru zpracuje a zobrazí uživateli.
Vztah mezi klientem a serverem – zdroj wikipedia.org
  • Sdílený hosting

Sdílený webhosting znamená, že jeden server sdílíte s dalšími stránkami. Zjednodušeně lze říci, že si v počítači (kterým je server) pronajmete pouze jeden adresář. Výhodou je jednoznačně cena. Dále pak snadná údržba. Nevýhodou je, že velký provoz na ostatních stránkách uložených na stejném serveru může ovlivňovat odezvu vašich stránek. I tak je to pro běžnou webovou prezentaci nejlepší volba. Pokud chcete hostovat pouze jeden web, cena začíná kolem 100 Kč za měsíc..

  • Dedikovaný hosting

Dedikovaný server je určen především pro specializované služby, aplikace a stránky s velmi vysokou návštěvností. Odpadají zde nevýhody sdíleného webhostingu. Dále je důvodem pro zvolení dedikovaného webhostingu kompletní kontrola. Zámněrně to nezmiňuji jako výhodu protože pro běžného uživatele by to byla spíše komplikace. Výjimkou je cloudový hosting, který poskytuje výkon samostatného serveru, je však spravován poskytovatelem a vy se nemusíte o nic starat.

Existují další podkategorie a specializace hostingu. Namísto dedikovaného se můžete setkat často s virtuálním serverem. Z pohledu uživatele se jedná prakticky o totéž.

Můžete narazit na hosting pro WordPress. Je o něco dražší než běžný sdílený hosting, ale může vám ušetřit některé starosti spojené se správou a celý web zrychlit, pokud chcete využít tuto platformu. Není však v žádném případě podmínkou a WordPress lze nainstalovat i na běžný hosting.

Závěrem

To jsou všechny nezbytné prerekvizity k tvorbě webu. Pečlivá volba domény je velmi důležitá. Hosting nopak můžete zvolit pro začátek levnější (sdílený) a v budoucnu jej změnit například na cloudový hosting. Jak jaké jsou dnes možnosti samotného vytvoření webu se dozvíme v dalším díle: Kde založit firemní Web

Jan Cerny 17 října 2019